11.11.2022

Konopie a leczenie objawów endometriozy

Udostępnij

Konopie a leczenie objawów endometriozy

Endometrioza występuje, gdy wyściółka macicy (endometrium) wyrasta poza jamę macicy
Australijska ankieta wśród kobiet z endometriozą wykazała, że ​​13 procent używa konopi do radzenia sobie z objawami, Endometrioza występuje, gdy wyściółka macicy (endometrium) rośnie poza jamą macicy w innych obszarach ciała, najczęściej obejmując jajniki, jajowody i wyściółkę miednicy.

Podstawowymi objawami endometriozy są bóle miednicy przed i podczas miesiączki (w tym bolesne oddawanie moczu i kału), ból podczas stosunku płciowego, nudności, zmęczenie i bezpłodność.

Leczenie najczęściej obejmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne i doustne środki antykoncepcyjne, które okazały się najskuteczniejsze tylko w przypadku łagodnych do umiarkowanych objawów endometriozy.

Wysoka częstość występowania bólu związanego z endometriozą i ograniczone obecnie dostępne opcje leczenia sprawiają, że konopie  są atrakcyjną opcją dla wielu kobiet szukających złagodzenia objawów.

To ogólnokrajowe badanie kobiet z endometriozą w Australii dostarcza interesującego wglądu w stosowanie konopi do samodzielnego leczenia objawów endometriozy.

Sinclair i in. przeprowadziła trzymiesięczną ankietę online wśród australijskich kobiet w wieku 18–45 lat z chirurgicznie potwierdzoną diagnozą endometriozy w celu oceny stosowania metod samodzielnego leczenia objawów endometriozy, w tym używania konopi.

Spośród 76 procent kobiet, które zgłosiły stosowanie jakiejś formy leczenia endometriozy, 13 procent zgłosiło używanie konopi w celu kontroli objawów.

Uczestnicy badania ocenili skuteczność używania konopi w zmniejszaniu bólu w 10-punktowej skali, przy czym 56 procent pacjentów zgłosiło również zmniejszenie leczenia farmaceutycznego o co najmniej 50 procent.

Pod względem łagodzenia bólu konopie okazały się najskuteczniejszą metodą leczenia, wykazując większą skuteczność niż inne interwencje samokontroli, takie jak zmiany temperatury lub diety.

Największe złagodzenie objawów przy stosowaniu konopi, wtórne do bólu miednicy, zaobserwowano w przypadku bezsenności i nudności/wymiotów. Niekorzystne skutki związane ze stosowaniem konopi odnotowano na poziomie 10 procent, w porównaniu z wyższymi wskaźnikami obserwowanymi w przypadku alkoholu (52,8 procent), ćwiczeń (34,2 procent), jogi/pilatesu lub okładów rozgrzewających (15,9 procent).

Ta ankieta otwiera drzwi do bardzo interesujących pytań dotyczących zarówno medycznego stosowania konopi, jak i sposobu, w jaki konopie są postrzegane jako metoda leczenia.

Włączenie konopi do ankiety jako „narzędzia do samodzielnego zarządzania” obok interwencji związanych ze stylem życia, takich jak ćwiczenia lub joga, lub substancji rekreacyjnych, takich jak alkohol, a nie jako interwencji farmaceutycznej, jest sprzeczne z intuicją w zrozumieniu, w jaki sposób konopie działają w organizmie.

Dalsze klasyfikowanie konopi w ten sposób podważa wysiłki na rzecz uzasadnienia ich stosowania jako klinicznej opcji leczenia, a nie interwencji w rekreacyjnym stylu życia.

Ponadto ankieta ograniczyła udział do pacjentów z chirurgiczną diagnozą endometriozy.

Jest to istotne, ponieważ endometrioza jest historycznie trudna do zdiagnozowania, a szacowana częstość występowania niezdiagnozowanej endometriozy wynosi 11% populacji, a czas od wystąpienia objawów do ostatecznej diagnozy wynosi średnio od sześciu do 11 lat dla większości pacjentek.

Oznacza to, że prawdopodobnie istnieje duża populacja niezdiagnozowanych pacjentów, którzy samodzielnie leczą objawy endometrium, ponieważ opóźniona diagnoza może skutkować znacznym pogorszeniem jakości życia pacjentek i progresją choroby.

Używanie konopi w tej badanej populacji jest prawdopodobnie znacznie wyższe niż wskazane w badaniu, ponieważ pacjenci z diagnozą chirurgiczną znacznie częściej otrzymują interwencje farmaceutyczne niż pacjenci bez ostatecznej diagnozy.

Używanie konopi wśród badanych pacjentów jest bardzo słabo zdefiniowane, co stanowi kolejny trudny czynnik w ocenie jego skutków.

Podstawową formą dawkowania konopi  była inhalacja, która jest najkrócej działającą formą dawkowania dostępną do podawania konopi  i nie reprezentuje idealnego czasu działania w celu złagodzenia objawów choroby związanej z objawami przewlekłymi.

Ponadto ilość delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC) i kannabidiolu obecnych w konopiach stosowanych przez uczestników ankiety nie została określona ilościowo, co również wpływa na wyniki pacjentów w oparciu o zmienną farmakologię różnych proporcji kannabinoidów w organizmie.

Na koniec należy zauważyć, że tylko 13 procent ankietowanych pacjentów, którzy korzystali z opcji leczenia samodzielnego, zgłosiło używanie konopi.

Australia zalegalizowała marihuanę medyczną w 2016 r., ale nie uwzględniła przewlekłego bólu jako objawu kwalifikującego do leczenia.

Oznacza to, że lekarze nie mogą polecać konopi medycznej pacjentom z endometriozą w ramach istniejącego programu prawnego w Australii, który ogranicza dostęp pacjentów do nielegalnych produktów rynkowych, które nie zostały przetestowane i uregulowane.

Wskazuje to również na ogromną lukę w wiedzy zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, jeśli chodzi o stosowanie konopi  w leczeniu objawów endometriozy.

Potrzebny był nadzór kliniczny, aby włączyć konopie do leczenia endometriozy
Podsumowując, używanie konopi w leczeniu objawów endometriozy wydaje się być skuteczną alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o zmniejszenie bólu, nudności i bezsenności.

Jednak brak edukacji i badań klinicznych dotyczących różnych proporcji kannabinoidów a ich możliwy wpływ na tkankę endometrium stanowi wyzwanie dla pacjentów i lekarzy, którzy chcą włączyć konopie do leczenia endometriozy w bezpieczny i skuteczny sposób.

 

Źródło:

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w American Journal of Endocannabinoid Medicine (AJEM).

 

Tagi: