Nowe badania znacznie wzmocniły argumentację za stosowaniem produktów o pełnym spectrum w leczeniu padaczki dziecięcej. Nowe badanie, które pojawiło się w BMJ, wykazało, że napady padaczkowe u dzieci spadły średnio o 86 procent, gdy zaczęły przyjmować ekstrakty z konopi o pełnym spektrum i że produkty te znacznie przewyższały konwencjonalne leki na padaczkę i wyizolowały CBD.
Dlaczego full spectrum działa na padaczkę u dzieci?
Autorzy badania wyjaśniają, że stosowanie konopi w leczeniu padaczki dziecięcej sięga XIX wieku, ale brak badań klinicznych na dużą skalę uniemożliwił przyjęcie produktów z całych roślin jako środków leczniczych w ostatnich czasach. W Wielkiej Brytanii, gdzie przeprowadzono badanie, lekarzom przeszkadzają wytyczne National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE), które odradzają stosowanie konopi o pełnym spektrum w większości schorzeń.
Do tej pory niewielka liczba randomizowanych, kontrolowanych placebo badań wykazała, że izolowany kannabidiol (CBD) może pomóc w leczeniu niektórych rzadkich postaci padaczki dziecięcej. Jednak wiele dzieci nie reaguje na CBD. Naukowcy uważają, że konopie z całych roślin – zawierające CBD, THC i szereg innych kannabinoidów i terpenów – mogą być skuteczniejsze w leczeniu szerszej gamy epilepsji.
Badania przedkliniczne wskazują na możliwy efekt przeciwdrgawkowy kilku mniejszych kannabinoidów, w tym kannabidiwaryny (CBDV) i kannabigerolu CBG. Podobnie, wykazano, że THC moduluje glutaminergiczną aktywność pobudzającą w mózgu, co sugeruje, że konopie indyjskie mogą pomóc w zmniejszeniu napadów padaczkowych u osób cierpiących na epilepsję.
Jednak dopóki ten efekt nie zostanie udowodniony, jest mało prawdopodobne, aby lekarze w Wielkiej Brytanii otrzymali zielone światło, aby przepisywać produkty z całych konopi większości dzieci z padaczką. Zamiast tego wielu otrzyma albo konwencjonalne leki przeciwpadaczkowe, albo CBD, mimo że nie działają one u wielu pacjentów.
Autorzy badania zrekrutowali dziesięcioro dzieci w wieku od 1 do 13 lat, z których żadne nie zareagowało na konwencjonalne leczenie padaczki przed przejściem na środki o pełnym spektrum. Tylko jedno z tych dzieci otrzymało leczenie w NHS, a reszta otrzymywała prywatne recepty za średni koszt 874 funtów miesięcznie.
W ciągu sześciu miesięcy naukowcy rejestrowali liczbę napadów padaczkowych doświadczanych przez każde dziecko, a także otrzymywali informacje zwrotne od rodziców i opiekunów dotyczące ich ogólnego stanu zdrowia i jakości życia. Wszyscy pacjenci doświadczyli znacznej redukcji drgawek po rozpoczęciu leczenia konopiami o pełnym spectrum, a jedno dziecko zostało całkowicie pozbawione napadów – pomimo, że przed użyciem miało 600 napadów miesięcznie.
Każde dziecko używało innego produktu z konopi zgodnie z zaleceniami swojego lekarza. Dzienne dawki THC wahały się od dwóch miligramów do sześciu miligramów, przy dawkach CBD od 75 do 360 miligramów dziennie.
Oprócz tego ogromnego zmniejszenia liczby napadów, rodzice i opiekunowie stwierdzili, że ogólny stan zdrowia i samopoczucie ich dzieci poprawił się, gdy zaczęły zażywać konopie, ze znaczną poprawą snu, zachowania i funkcji poznawczych. Chociaż autorzy zgadzają się, że jest to badanie obserwacyjne na małą skalę, a nie pełne badanie kliniczne kontrolowane placebo, zachęcają NICE do wzięcia pod uwagę ich wyników i zachęcania do stosowania leczenia padaczki u dzieci z użyciem całych roślin konopi.
„Uważamy, że nasze dane na temat medycznej marihuany pochodzenia roślinnego w przypadku ciężkiej padaczki opornej na leczenie o początku w dzieciństwie dostarczają dowodów na poparcie jej wprowadzenia do NHS w ramach aktualnych wytycznych dotyczących przepisywania NICE” – piszą.
„Takie posunięcie byłoby niezwykle korzystne dla rodzin, które oprócz cierpienia psychicznego związanego z opieką nad przewlekle chorymi dziećmi, muszą również pokryć okaleczający ciężar finansowy leków”.
Zapraszamy po nasze olejki o pełnym spectrum działania marki SATILEC – kliknij!
Źródło:
Zafar R, Schlag A, Phillips L, et al. Medyczna marihuana w leczeniu ciężkiej padaczki opornej na leczenie u dzieci: seria przypadków 10 pacjentów. BMJ Pediatrics Open 2021 – https://bmjpaedsopen.bmj.com/lookup/doi/10.1136/bmjpo-2022-001234