Konopie to botaniczny dar, który wciąż jest tajemnicą. Wraz z rozwojem badań nad konopiami, złożoność chemiczna i potencjał rośliny stają się coraz bardziej widoczne. U progu 2020 roku grupa włoskich naukowców ogłosiła odkrycie dwóch nowych kannabinoidów: spełniają THCP (tetrahydrokannabiforol) i CBDP (kannabidiforol). Jeśli nazwy wyglądają znajomo dla THC i CBD, to dlatego, że są one podobne zarówno pod względem struktury, jak i funkcji.
Struktury molekularne nowo odkrytych kannabinoidów CBDP i THCP.
Obecnie w konopiach wykryto prawie 150 fitokannabinoidów, chociaż kilka z nich zostało wyizolowanych i przebadanych. Chociaż wynikało to częściowo z powodów prawnych – konopie są nadal nielegalne na szczeblu federalnym mco utrudnia badania – dzieje się tak również dlatego, że większość odmian konopi jest zdominowana przez THC lub CBD, co powoduje izolację i badanie drobnych kannabinoidów.
To się jednak zmienia. Najnowocześniejsza spektrometria — która służy do identyfikacji nieznanych związków w konopiach — oraz zaawansowane techniki analityczne umożliwiają lepszą identyfikację nowych związków.
Grupa naukowców, która opublikowała badanie, była pracowita w profilowaniu konopi, a także zidentyfikowała w zeszłym roku dwa inne kannabinoidy, THCB i CBDB. Oprócz nowości polegającej na lepszym poznaniu rośliny i jej niezliczonych kannabinoidów, identyfikacja wcześniej nieznanych związków konopi ma również ogromne implikacje terapeutyczne.
THCP
W tym przypadku wszystko wskazuje na to, że THCP może zmienić zasady gry. Więc co jest tak wyjątkowego w tym nowym kannabinoidzie?
THCP: Co się dzieje, gdy zwiększasz zdolność wiązania THC?
W nowo odkrytej cząsteczce THCP naukowcy odkryli, że krytyczny łańcuch boczny w strukturze cząsteczki jest wydłużony z siedmioma ogniwami. Dla porównania, zwykły THC ma pięć ogniw. Aby zapewnić dalszy kontekst, naturalnie występujące kannabinoidy z więcej niż pięcioma ogniwami w tym łańcuchu bocznym nie zostały jeszcze wykryte w konopiach.
Wykazano, że długość tego łańcucha bocznego odgrywa istotną rolę w działaniu THC na receptory CB1 organizmu (odśwież swoją wiedzę na temat systemu endokannabinoidowego organizmu – kliknij !). Do związania THC z receptorem potrzebne są co najmniej trzy wiązania, przy czym powinowactwo wiązania osiąga maksimum przy ośmiu wiązaniach, zanim ponownie zacznie spadać aktywność.
Jakie są konsekwencje tego wydłużonego łańcucha bocznego? Jak się okazuje, wydłużony łańcuch boczny THCP wydaje się mieć jeszcze silniejsze powinowactwo do receptora CB1 niż zwykłe THC, co sugeruje, że może działać silniej.
Kiedy naukowcy sprawdzili powinowactwo wiązania THCP z ludzkimi receptorami CB1 i CB2, odkryli, że THCP było 33 razy bardziej aktywne niż zwykłe THC na receptor CB1 i 5-10 razy bardziej aktywne niż zwykłe THC na receptor CB2.
A co z CBDP?
Podobnie jak THCP, CBDP ma również dłuższy łańcuch boczny składający się z siedmiu ogniw, a nie pięciu ogniw. Według naukowców biorących udział w badaniu, chociaż badania nad przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i przeciwpadaczkowym działaniem CBDP będą nadal trwać, obecnie nie jest to priorytetem.
Czemu? Ponieważ już ustalono, że CBD ma słabe powinowactwo wiązania zarówno z receptorami CB1 jak i CB2, więc jest prawdopodobnie mało prawdopodobne, aby dłuższy łańcuch boczny pomagał CBDP w skuteczniejszym wiązaniu się z receptorami organizmu.
Jednak, jak podkreślają naukowcy, nauka może przynieść wielkie niespodzianki, a przyszłe badania mogą udowodnić, że CBDP ma ukrytą moc lub właściwości terapeutyczne, których obecnie nie jesteśmy świadomi.
Jakie są implikacje tych ustaleń?
Jedną z kluczowych implikacji, którą podkreśla badanie, jest to, że THCP może wyjaśniać, dlaczego konopie indyjskie mogą wywoływać tak odmienne doświadczenia u konsumentów. Jak naukowcy zadbali o to, aby podkreślić, istnieje zadziwiająca zmienność reakcji badanych na terapie oparte na konopiach indyjskich, nawet przy równych dawkach THC.
Chociaż zawsze uważaliśmy, że efekty psychotropowe rośliny są spowodowane głównie THC, w rzeczywistości mogą być częściowo związane z THCP lub innymi niezwykle silnymi kannabinoidami, które nie zostały jeszcze sprofilowane. Pogłębienie naszej wiedzy na temat farmakologicznego działania THCP może pomóc nam lepiej ocenić wpływ ekstraktów z konopi na ludzi.
Inną fascynującą implikacją, jaką sugeruje badanie, jest potrzeba uprawiania odmian konopi, które nie są zdominowane przez THC ani CBD. Badania genetyczne nad konopiami postępowały w ostatnich latach skokowo, a szczepy, które produkują większe ilości mniejszych ilości kannabinoidów, takich jak CBDV, CBG i THCV, stają się stopniowo coraz bardziej dostępne.
Wkrótce mogą pójść w ich ślady odmiany konopi bogate w inne pomniejsze kannabinoidy, takie jak THCP. Uprawa szczepów bogatych w te drobne kannabinoidy ułatwia produkcję ekstraktu z tych związków, pozwalając konsumentom czerpać korzyści z specyficzny profil farmakologiczny każdego związku.
Zapraszamy do naszego sklepu po produkty naszej marki SATILEC – kliknij !